top of page

Çocuk Kitabı Nasıl Yazılır?

Çocuk kitapları yazmak, birçok insanın hayalini süsler. Ancak, çocuk kitapları yazmak yetişkin kitaplarından farklı bir teknik gerektirir. Bu nedenle bu tekniklere hakim olmadan yazmak hikayenizin kontrolsüz ilerlemesine neden olabilir. Çocuklar için yazılan kitapların, eğitici olsa da merak uyandıracak şekilde anlatması ve eğlenceli kılacak detaylarla süslenmesi ilk bilinmesi gereken şey olmalıdır.


Çocuk kitabı yazmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:


1. Konu Seçimi: İlk olarak, hangi yaş grubu çocuklar için bir kitap yazmak istediğinize karar vermelisiniz. Bu size ne kadar uzunlukta, hangi kurgusal teknikleri kullanarak yazacağınızın yol haritasını çizecektir. Bundan sonra, ilgi çekici bir konu seçmelisiniz. Bu konu, çocukların ilgisini çekecek ve onları düşündürecek bir konu olmalıdır. Ama ders verir nitelikte ağırlığı olan bir konu dahi olsa onu keyifli şekilde anlatmaya özen göstermelisiniz.


2. Karakterlerin Oluşturulması: Çocuk kitabının karakterleri, çocukların kendileriyle özdeşleştirebilecekleri ve sevebilecekleri karakterler olmalıdır. Karakter her kurgusal hikayenin lokomotifidir. Hikayeyi ileri taşır ve daha başarılı olmasını sağlar. Bu nedenle öncelikle karakterlerinizin özelliklerini belirleyin ve onların hikayenin içinde nasıl davranacaklarını planlayın.


3. Hikaye Yapısı: Hikayenin başlangıcı, ortası ve sonunu belirleyin. Hikayeniz, çocukların anlayabileceği ve takip edebileceği bir yapıda olmalıdır. Hikayenin karmaşıklığı belirlediğiniz yaş grubuna göre değişkenlik gösterecektir. Çocukların hayal güçlerini harekete geçirecek, onları eğlendirecek ve düşündürecek bir hikaye oluşturun.


4. Dil Seçimi: Çocuk kitabı yazarken, kullanacağınız dil ve anlatım şekli önemlidir. Diliniz basit ve anlaşılır olmalıdır. Kelimelerinizi, cümlelerinizi ve paragraflarınızı kısa tutun. Ayrıca, okuyucularınızın yaş grubuna uygun bir dil kullanın.


5. Görsel Tasarım: Çocuk kitaplarında görseller önemlidir. Hikayenize uygun, ilgi çekici ve çocukların hayal güçlerini harekete geçirecek çizimler kullanın. Görsel tasarım, kitabınızın ilgi çekici görünmesini sağlar. Bu nedenle çocuk kitapları konusunda deneyimli çizerlerle çalışmaya özel gösterin.


6. Düzenleme ve Revizyon: Kitabınızı tamamladıktan sonra, birkaç kez okuyun ve düzenleyin. Yazım hatalarını ve dil kullanımındaki sorunları düzeltin. Hikayenizi bir kez daha okuyun ve gerektiğinde revize edin. Hatta bu konudaki tekniğine güvendiğiniz bir arkadaşınıza ya da yazar koçuna da hikayenizi okutup değerlendirmesini isteyebilirsiniz. Üçüncü göz her zaman sizi hata yapmaktan uzak tutacaktır.


7. Yayınlama: Kitabınızı yayınlamak için bir yayıncı bulun veya kendiniz yayınlama seçeneğini kullanın. Farklı bir seçenek olarak kitabınızı dijital ortamda yayınlayabilirsiniz. Yaratıcı Edebiyat Yayınları olarak bizler de eser değerlendirmelerini editör grubumuz ile yaparak değerlendiriyoruz. Tüm süreci paylaştığımız sayfamızı ziyaret ederek eser başvurusu yapabilir ve işleyişle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.


Çocuk kitabı yazmak, sabır ve emek gerektiren bir süreçtir. Yazarken çocukların beklentilerini karşılayacak bir öykü oluşturmak için çaba harcamanız gerekecektir. Ancak, iyi bir hikayeniz varsa çocukların ilgisini çekecek bir tasarım ile, harika bir çocuk kitabı yazmak mümkündür.351 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page