top of page

Yazar Tıkanıklığı İle Baş Etmenin Yolları

Bir gün her şey çok da güzel giderken yazamadığınızı fark ederseniz sakın paniklemeyin. Yazar blokajı da dediğimiz yazar tıkanıklığı hepimizin zaman zaman başımıza gelen bir şeydir. Tüm ilhamlarınız gitmiş gibi hissedersiniz. Sanki yaratıcı zekanız artık size hizmet etmiyordur. Hatta daha önce yazdığınız şeylere bakarsınız ve bunları yazan ben miymişim bile diyebilirsiniz. Ama yazma kanalı asla tam olarak kapanan bir şey değildir. Er ya da geç yazma isteğiniz size geri gelecektir.

Beklerseniz bu süre uzar fakat beklemeden bu durumu çözmek için harekete geçerseniz tıkanıklığı daha çabuk atabilirsiniz. Bu durumu hızlandırmak ve tıkanıklık ile baş etmek için uygulayabileceğiniz çok basit ama etkili yollar olduğunu bilmelisiniz.

Yazar tıkanıklığını yenmenin en iyi yolları şunlardır;
Ara Verin.

Bir süre başka bir şey yapın ve çalışmanıza yeni bir gözle bakmak için birkaç gün sonra ona geri dönün. Tazelenmiş bir zihinle projenizin önüne oturduğunuzda çok daha verimli şekilde yazmaya başlayabilirsiniz.


İleri Atlayın.

Nereye uyduklarını bilmeden makale, hikaye veya yazı projesinin daha küçük parçalarını yazın. Önemli olan devam etmektir. Yaparken birçok sorun çözülür. Zorluk derecesi yüksek alanlardan kaçının. Sadece yazın. Her zaman ilk taslağı yeniden yazabilirsiniz. Sonra ana taslağa dönüp kaldığınız yerden yazdıklarınızı da düzeltip yerleştirerek devam edebilirsiniz.


Çalışmanızı Baştan Sona Okuyun.

Yolunuzu kaybetmiş hissettiğinizden dolayı yazamıyor olabilirsiniz. Bu noktada yazma konusunda ne kadar yol aldığınızı ve tam olarak nerede olduğunuzu kendinize bir daha hatırlatmak oldukça işe yarar bir yöntem olacaktır. Yazdıklarınızı sakin bir kafayla yeniden okuyun ve olduğunuz noktada kurguyu nasıl işlediğinizi tekrar hatırlayın.


Kendinize Bir Son Tarih Belirleyin.

Zaman baskısı odak oluşturabilir ve sizi gerçekten iyi kararlar almaya zorlayabilir. Yazdığınız zamanlar için belirli periyotlar belirlemek o yazının daha hızlı ve efektif bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. Aksi halde ucu açık kalan yazı çalışmalarının çoğu ertelemelerle birlikte yarım kalmaya mahkum olacaktır.


Teknik Eğitimlerle Kendinize Güveninizi Kazanın.

Yazamama ya da tıkanmanın en temel sebeplerinden biri de yeterli derecede bilgi birikimine ve teknik bilgiye sahip olmamak bu nedenle de nasıl yazmanız gerektiği hakkında kafa karışıklığı yaşıyor olmaktır.

Yaratıcı Yazarlık Atölyeleri ya da yaratıcı yazmayı teşvik eden etkinlik ve eğitimler alarak yazı konusundaki eksiklerinizi tamamladığınızda da daha hızlı, yaratıcı ve efektif olarak süreci hızlandırır ve daha başarılı çalışmalara imza atmış olursunuz.


Sürecinizi Daha Görsel Hale Getirin.

Bir sayfaya veya bölüme nasıl devam edeceğinizden emin değil misiniz? Çizimlere, Post-it notlarına veya sadece düz kalem ve kağıda dönün ve onlardan yardım alın. Sorunu görselleştirmenin sandığınızdan çok daha fazla yardımı olabilir.


Tamamen Sıradan Bir Şeyler Yapın.

Duş alma, temizlik gibi monoton görevler beyninizin otomatik pilota geçmesini sağlayarak yaratıcı tarafı her türlü şey hakkında hayal kurma konusunda özgür bırakır. Hayal kurabildiğiniz an da yazma isteğinizin geri geleceği aşikardır.


Yazar tıkanıklığının üstesinden gelmek, genellikle oldukça öznel olan ve her bireye bağlı olan hassas bir süreçtir. Ancak günün sonunda, bu yöntemlerle ne kadar sıkı çalışırsanız karşılığını o kadar fazla alırsınız. O nedenle bu yazma ipuçlarını ve püf noktalarını mutlaka özümseyin ve bu bilgileri ihtiyaç duyduğunuz an kullanmak için bir can simidi olarak saklayın.


Son Yazılar

Hepsini Gör

1件のコメント


Guluzar Selamoglu
Guluzar Selamoglu
2021年12月11日

Çok teşekkür ederim Duygu hanım değerli bilgileriniz için çok hayal kurma , düşünüyorum karakterleri sahneye koyma yazarken bile aklımda canlanıyor o kadar keyif alıyorum ki çok iyi gözlem yaparım bir kelime bana çok şey çağrıştırır dünü bugünü anlatır içimde hemen yuvarlanır çok dost arkadaş her yaş gurubundan çok kişilerle birlikte oldum bana çok şey kattı yaş 59 olunca deneyim anlatacak çok şey oluyor sevgiler gününüz güzellik lerle geçsin inşallah

いいね!
bottom of page